Opieka nad seniorem nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy postępująca demencja i schorzenia o różnym podłożu utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Dodatkowe problemy może rodzić również brak odpowiednich kompetencji oraz obowiązki rodzinne i zawodowe, pochłaniające sporo czasu i wymagające dużego zaangażowania. Nic dziwnego, że wiele osób rozważa umieszczenie osoby starszej w domu opieki tak, by zapewnić jej należyty nadzór i komfort. Jakie zalety ma takie rozwiązanie i jakie wyzwania stoją przed osobami, decydującymi się na świadczenie opieki nad starszą osobą w warunkach domowych?

Jakie zalety ma domowa opieka nad seniorem?

Domowa opieka nad seniorem niezaprzeczalnie niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. To przede wszystkim stały kontakt z rodziną, dzięki któremu senior czuje się bezpieczny, ale często również i potrzebny. Najbliżsi mogą natomiast na bieżąco monitorować stan zdrowia bliskiej osoby i adekwatnie reagować w momencie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących sygnałów.

Niemniej jednak taka opieka wymaga sporo zaangażowania oraz czasu, który trzeba poświęcić, by zapewnić starszemu członkowi rodziny odpowiedni komfort w codziennym funkcjonowaniu. Jest to szczególnie trudne, gdy senior przestaje być samodzielny i wymaga całodobowego wsparcia.

Brak możliwości sprawowania opieki nad seniorem – gdzie szukać pomocy?

Najbliższe osoby nie zawsze są w stanie poradzić sobie z całodobową opieką nad seniorem. Alternatywą staje się wówczas przejęcie obowiązków opiekuńczych przez osobę spoza najbliższego środowiska. Wynajęcie opiekuna dla seniora pozwala odciążyć członków rodziny. Jego elastyczny czas pracy dopasować można natomiast do indywidualnych potrzeb osoby starszej oraz możliwości sprawowania nad nią nadzoru przez najbliższych.

Z czasem jednak sytuacja może ulec diametralnej zmianie. Postępująca demencja i schorzenia, związane z tym okresem życia, często utrudniają codzienne funkcjonowanie, a brak stosownych kompetencji opiekunów uniemożliwia wysokiej jakości opiekę. Wówczas najlepszym rozwiązaniem staje się dom opieki. Jednym z nich jest np. prywatny dom opieki – Małopolska, w którym seniorzy mają zapewnioną całodobową opiekę, ale również i wsparcie medyczne czy też możliwość skorzystania z rehabilitacji i aktywizacji w grupie osób w podobnym wieku.

Dlaczego warto skorzystać z oferty domów seniora?

Domy seniora to instytucje, w których świadczona jest całodobowa opieka nad osobami starszymi. Mogą mieć one charakter państwowy lub prywatny. Jak wiadomo, koszty pobytu w prywatnym domu opieki pokrywa rodzina seniora. Niemniej jednak warto rozważyć takie rozwiązanie w sytuacji, gdy konieczność wykonywania czynności pielęgnacyjnych przy osobie starszej przerasta możliwości członków rodziny, a postępująca demencja i choroby uniemożliwiają samodzielną egzystencję.

Wbrew pozorom, pobyt w domu seniora związany jest z wieloma wymiernymi korzyściami. Przede wszystkim będą to specjalistyczna wiedza, umiejętności i doświadczenie personelu oraz możliwość skorzystania z różnego rodzaju świadczeń, w tym również z zajęć rehabilitacyjnych. Dodatkowym atutem będzie też szansa na budowanie relacji z osobami w podobnym wieku, uczestnictwa w zajęciach aktywizujących, co pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa, gwarantowany przez najlepsze palcówki.

Wątpliwości i rozterki, czyli jak przygotować seniora do pobytu w domu opieki?

Zamieszkanie w domu opieki, choć niewątpliwie niesie ze sobą cały szereg korzyści, wiąże się również z koniecznością porzucenia dotychczasowego środowiska. Poczucie odrzucenia, smutek i strach przed nieznanym to uczucia, z którymi mierzy się większość seniorów w takiej sytuacji. Dlatego też warto włączyć osobę starszą w proces podejmowania decyzji, opierając go na spokojnych rozmowach i racjonalnych argumentach. Jak przeczytać można na stronie https://holi-care.pl/jak-spakowac-seniora-do-domu-opieki/, pakując seniora do domu opieki, nie należy zapomnieć również o sentymentalnych pamiątkach, które nie tylko pomogą odnaleźć namiastkę dawnego życia w nowym środowisku, ale również wypełnią najlepszymi wspomnieniami chwile pomiędzy odwiedzinami członków rodziny.