Ostropest plamisty (Silybum marianum) to wieloletnie zioło o licznych właściwościach leczniczych.

Nasiona zawierają sylimarynę, grupę związków o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Ostropest plamisty jest powszechnie stosowany jako środek naturalny w leczeniu problemów z wątrobą, często przy założeniu, że pomaga odtruwać wątrobę.

Ziołowy lek powszechnie stosowany dla zdrowia wątroby

Poznaj właściwości oleju z ostropestu

Już w tradycyjnej medycynie chińskiej używano ziół i olejów z ostropestu plamistego do łagodzenia dolegliwości trawiennych, bólu brzucha i aby wspomagać pracę wątroby. Ostropest podaje się również młodym matkom w celu zwiększenia laktacji. Chociaż ostropest plamisty jest najczęściej stosowany w chorobach wątroby, takich jak zapalenie wątroby i marskość wątroby, uważa się, że zioło to zapobiega lub leczy wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, zgagę, rozstrój żołądka (niestrawność), kaca, problemy z woreczkiem żółciowym, bóle menstruacyjne, depresję i nawet niektóre rodzaje raka.

Sylimaryna może poprawiać czynność wątroby, zapobiegając wiązaniu się substancji toksycznych z komórkami wątroby. Ostropest plamisty może przynieść korzyści osobom z łagodną, podostrą bezobjawową chorobą wątroby. Ostropest plamisty jest również stosowany przez osoby z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C, jest to infekcja wirusowa charakteryzująca się postępującym bliznowaceniem wątroby. Ostropest plamisty może być również korzystny dla osób z cukrzycą, zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 2.

Ostropest plamisty znajdziemy również w składzie popularnych kropli czy tabletek na wątrobę oraz niestrawność, oraz suplementach polecanych dla diabetyków. Suplementy z ostropestu plamistego są powszechnie sprzedawane w postaci kapsułek, ale są również dostępne w postaci tabletek, herbaty i nalewek oraz jako olej. Suplementy diety zawierające ostropest plamisty są sprzedawane w sklepach z naturalną żywnością, drogeriach i sklepach specjalizujących się w produktach ziołowych. Produkty z ostropestu plamistego można również kupić online, ale zanim zdecydujesz się na suplementację, poznaj właściwości oleju z ostropestu.