Firmy logistyczne mogą obecnie korzystać z nowoczesnych systemów teleinformatycznych, które umożliwiają śledzenie transportu.

Samochody ciężarowe wyposażone są w specjalne systemy GPS, które określają położenie, następnie za pomocą łączy internetowych przesyłają dane do firmy. Dzieje się to w czasie rzeczywistym, dzięki czemu osoba, która odpowiada za transport, będzie wiedziała gdzie dany transport znajduje się w określonej porze. Może to pozwolić na lepsze zorganizowanie przyszłych transportów, wiedząc przykładowo o opóźnieniach.

Nowoczesne systemy teleinformatyczne w logistyce

W jaki sposób działają systemy GPS

Systemy GPS wykorzystywane są obecnie bardzo powszechnie, jest to technologia, która opiera się na działaniu satelitów, które krążą nad ziemią, a jest ich obecnie 32. Aby określić położenie należy uzyskać dane przynajmniej z trzech satelitów, im satelitów będzie więcej, tym dane będą bardziej dokładne. Odbiornik oblicza odległość od danego satelity, i na tej podstawie możemy określić miejsce położenia. Naturalnie działa to na zasadzie podobnej do nawigacji, którą mamy w samochodzie czy też smartfonie. Systemy teleinformatyczne wykorzystywane w logistyce pozwalają na sprawdzenie, czy dany transport jest w odpowiednim miejscu o danej porze, czy też spodziewamy się opóźnienia. Będzie to istotne ze względu na rozładunek o właściwej porze.

Dodatkowo systemy, które nadzorują działanie pojazdu, mogą także wysyłać informacje na temat stanu technicznego pojazdu, ciśnienia w ogumieniu, spalaniu, prędkości. Pozwala to także nadzorować czas pracy kierowcy, oraz wiele innych ważnych czynników, które mają wpływ na powodzenie transportu. Dodatkowo możemy monitorować wiele zagrożeń, przykładowo związanych z mandatami czy też z opóźnieniami. Odpowiednie systemy teleinformatyczne to z pewnością możliwość zoptymalizowania kosztów, przyspieszenia dostarczania towarów.

Obecnie systemy pozwalające na śledzenie transportu online mogą prowadzić analizy dotyczące postojów, wybierać odpowiednie parkingi w taki sposób, aby kierowca został odpowiednio wcześniej poinformowany gdzie powinien się zatrzymać, czy też możemy sprawdzić, gdzie powinien zatankować. Z pewnością może to znacznie ułatwić transport, zmniejszyć koszty.