Densytometria czyli badanie gęstości kości służy do pomiaru zawartości minerałów i gęstości kości.

Można to zrobić za pomocą promieni rentgenowskich, absorpcjometrii rentgenowskiej o podwójnej energii (DEXA lub DXA) lub specjalnej tomografii komputerowej, która wykorzystuje oprogramowanie komputerowe do określenia gęstości kości biodra lub kręgosłupa. Badanie densytometrii lub skan DEXA jest uważany za najdokładniejszy test, który może wskazać gęstość kości. Ten pomiar informuje lekarza, czy występuje zmniejszona masa kostna. Jest to stan, w którym kości są bardziej kruche i podatne na złamania lub pęknięcia, na przykład przy osteoporozie.

Co oznacza densytometria?

Na czym polega badanie gęstości kości?

Badanie gęstości kości służy głównie do diagnozowania osteopenii i osteoporozy. Służy również do określenia przyszłego ryzyka złamania kości. Procedura testowa zazwyczaj mierzy gęstość kości kręgosłupa, przedramienia i biodra, istnieje również możliwość zbadania kości nadgarstka, palca lub pięty. Standardowe zdjęcia rentgenowskie mogą wykazywać osłabione kości, ale w momencie dobrej widoczności na zdjęciu stan może być zbyt zaawansowany, by można je było leczyć. Badanie densytometrii kości może wykryć zmniejszenie zmiany gęstości i siły kości na znacznie wcześniejszym etapie, kiedy leczenie może być skuteczne.

Test gęstości kości określa gęstość mineralną kości (BMD). Wynik jest porównywany z 2 normami u zdrowych osób dorosłych. Dodatnie wyniki wskazują, że kość jest silniejsza niż normalnie, natomiast ujemne wskazują, że kość jest słabsza niż normalnie. Wynik w zakresie +1 do -1 średniej dla dorosłych wskazuje na prawidłową gęstość kości. Wynik wynoszący od -1 do -2,5 poniżej średniej wskazuje na niską masę kostną. Wynik wynoszący -2,5 lub więcej poniżej średniej wskazuje na obecność osteoporozy.

Więcej szczegółów można przeczytać na stronie https://www.medflow.pl/densytometria/. Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko złamania kości podwaja się z każdym wynikiem poniżej normy. Tak więc osoba z gęstością mineralną kości -1 poniżej normy ma dwukrotnie większe ryzyko złamania kości niż osoba z normalnym wynikiem. Po uzyskaniu wyników densytometrii osoby z wysokim ryzykiem złamań kości mogą być leczone w celu zapobiegania przyszłym złamaniom.