Temat niebezpieczeństwa czyhającego w sieci jest coraz częściej poruszany w mediach, szkole. Prawdą jest, że internet zmienił ogromnie nasze życie. Wiele nam ułatwia. Prawie wszystkie sprawy jesteśmy w stanie załatwić przez internet jak np.: plotkowanie z przyjaciółmi, opłacanie rachunków, zakupy, załatwianie spraw biurowych. Wraz z postępem czasu, ułatwiamy sobie życie. Jesteśmy bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, sami udostępniamy wrażliwe dane, nie mając świadomości, że może to zostać wykorzystane przeciwko nam. Zapominamy, że treści wprowadzone do sieci nie znikają, jeśli je usuniemy, one nadal krążą i żyją własnym życiem.

Antywirus to nieodłączna cześć oprogramowania dla komputera, który jest podłączony do sieci. Zabezpiecza nasz sprzęt przed wtargnięciem i przejęciem kontroli przez złośliwe oprogramowanie (wirusa). Nie posiadając antywirusa, musimy pamiętać, że jesteśmy narażeni na utracenie danych z urządzenia, przejęcia kontroli na kontach np. społecznościowych czy koncie bankowym.   

Najbardziej popularny antywirus roku 2021 to Norton, najwyżej oceniamy przez użytkowników. Znakomicie chroni komputer przed wirusami. Korzysta z niego 50 milionów zadowolonych użytkowników. Na drugim miejscu jest Bitdefender Total Security, też świetnie sobie radzi z zabezpieczeniem danych. Następny w kolejce to mniej popularna Panda oceniamy przez użytkowników jako bardzo dobry. Niestety w 100% nie chroni naszej prywatności w sieci. Kaspersky popularny kiedyś, dziś też na poziomie wcześniejszego antywirusa. Tylko 94% chroni nas w sieci. Na Ostatniej pozycji jest Intego – najgorszy antywirus, prawie w ogóle już nieużywany.

Bezpieczna bankowość internetowa 

Jeśli zamierzamy korzystać z bankowości internetowej na urządzeniu takim jak komputer stacjonarny czy laptopie pamiętajmy o antywirusie. Posiadanie tego programu oszczędzi nam wielu stresów. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane przez internet można, płacić rachunki, oszuści jak najbardziej o tym wiedzą. Dobry haker jest w stanie włamać się do bankowości internetowej wykorzystując, naszą nieuwagę i  w błyskawicznym tempie jest w stanie wyczyścić konto ze wszystkich środków. Często są bardzo nikłe szanse na odzyskanie środków, bo policja jest bezradna.

Samotne dziecko w sieci 

Internet to bardzo niebezpieczne miejsce dla dziecka. Znudzone dziecko szuka rozrywki, czy przyjaźni a często pada ofiarą hejtu i cyberprzemocy. Rodzice często nie zdają sobie z tego sprawy, nie wiedzą jak bardzo, to dotyka ich własne dziecko. Dzieci są prowokowane do nagrywania i zamieszczania upokarzających filmików tylko, dlatego że nastała taka dziwna moda. Szukają przyjaźni i zrozumienia, trafiają często na zanudzonego dorosłego mężczyznę, który nawiązuje kontakty z nieletnimi, podając się za rówieśnika. Pamiętajmy, kontrolujmy nasze dzieci, sprawdzajmy z kim rozmawiają w sieci. Otwierajmy im oczy na istniejące zagrożenia, nie pozwólmy, by ktoś obcy skrzywdził nasze kochane dziecko.

Wyłudzanie danych osobowych 

Pamiętajmy, aby dane osobowe chronić. Nie podawajmy ich w każdym napotkanym formularzu. W taki sposób są one wyłudzane i przekazywane do różnych celów. W najlepszym wypadku będą wydzwaniać telemarketerzy, w najgorszym możemy się dowiedzieć, że na nasze nazwisko został zaciągnięty kredyt gotówkowy. Bardzo ciężko jest udowodnić, że ktoś się pod nas podszywa i działa na naszą niekorzyść. Uważajmy również na darmowe aplikacje na telefon, które niekiedy wymagają od nas podania wrażliwych danych osobowych (np. danych medycznych w aplikacjach zdrowotnych).