System ERP potrafi znacząco ułatwić zarządzanie średnimi i dużymi firmami, posiadającymi kilka różnych działów. Ułatwia on komunikację między działami oraz pozwala na wprowadzenie oszczędności poprzez optymalizację wykorzystania materiałów oraz przy zarządzaniu procesami produkcyjnymi i dystrybucyjnymi. Istotne jest, by system był odpowiednio dobrany do profilu działalności. Z naszego artykułu dowiedzieć się można, na co zwrócić uwagę wybierając konkretny system.
Gdzie szukać systemów ERP?
Odpowiedni system ERP musi być przygotowany przez profesjonalistów. Tylko w ten sposób można zapewnić firmie odpowiednie oprogramowanie, które będzie dokładnie dopracowane. Istotne jest też również stałe wsparcie producenta, by na bieżąco usuwać wszelkiego rodzaju problemy, ewentualnie dostosowywać poszczególne elementy do zmieniającego się procesu produkcyjnego. Warto w tym celu zajrzeć na stronę systemy erp – zestawienie, ponieważ zawiera ona listę zaufanych firm przygotowujących profesjonalne systemy ERP dla różnych zastosowań. Korzystanie z zestawienia daje gwarancję znalezienia odpowiedniego wsparcia oraz możliwości dostosowania systemu do indywidualnych wymagań.
Na jakie elementy systemu ERP należy zwrócić uwagę?
Wybierając system ERP do firmy, niezbędne jest przede wszystkim skupienie się na rozwiązaniach, które dopasowane są do profilu jej działalności. Nie wszystkie rozwiązania są wystarczająco uniwersalne, przez co mogą zawierać elementy niewykorzystywane, lub brakuje w nich konkretnych rozwiązań potrzebnych przy niektórych, wąskich branżach. Zacząć zawsze należy od przygotowania listy funkcjonalności, które są niezbędne do właściwego optymalizowania procesu produkcyjnego i dystrybucyjnego. Jeśli nie będzie możliwości znalezienia rozwiązania, które będzie zawierało jedynie pożądane funkcje, lepszym rozwiązaniem będzie wybór oprogramowania o szerszym zakresie funkcjonalności, niż bez któregoś z potrzebnych elementów.
Czy warto kierować się ceną przy wyborze systemu ERP?
Dla wielu firm istotną kwestią przy wyborze systemu ERP jest cena. Z pewnością można przyjąć ją za jeden z punktów decydujących przy ostatecznym wyborze, jednak nie należy oszczędzać na pewnych elementach systemu. Przede wszystkim nie warto rezygnować ze wsparcia ze strony producenta. Droższy system, ale gwarantujący regularne aktualizacje i możliwość wprowadzania drobnych zmian, będzie dużo lepszym rozwiązaniem od zakupu systemu, który po wdrożeniu będzie pozostawiony bez dalszej obsługi ze strony producenta. Większy wydatek początkowy na system ERP w tym wypadku umożliwia ograniczenie kosztów z jego wykorzystania w momencie, gdy będzie wymagał dostosowania do nowych warunków związanych ze zmianami realiów rynkowych.
Kiedy warto wprowadzić system ERP?
Systemy ERP powstały, by znacząco ułatwić komunikację pomiędzy poszczególnymi działami firmy. Jeśli firma posiada tych działów kilka, począwszy od magazynu, przez produkcję do dystrybucji, niezbędne jest ich odpowiednie zsynchronizowanie, by pracowały jak najlepiej. System ERP umożliwia dużo lepszy nadzór nad kosztami prowadzenia całej działalności, co ułatwia pracę również księgowości, czy też działowi kontroli jakości. Warto go wprowadzić już na jak najwcześniejszych etapach rozwoju firmy, by optymalizacja już od początku pozwalała na wprowadzanie oszczędności i ograniczanie zbędnych kosztów. Koszt inwestycji w system ERP zwraca się szybko i to nie tylko pod kątem finansowym, ale też ze względu na dużo większy komfort pracy i generowanie mniejszych jej nakładów, ponieważ nie trzeba wielokrotnie wprowadzać do różnych systemów tych samych danych i dokumentów.