Pracownicy zatrudnieni do wykonywania czynności w szczególnych warunkach obowiązani są do noszenia odzieży roboczej lub zamiennej. Odzież robocza służy do uchronienia własnych ubrań przed zabrudzeniem. Odzież ochronna nakładana jest do pracy w miejscach, gdzie mogą znajdować się substancje szkodliwe dla zdrowia. Jednym z elementów kompletu odzieży zamiennej jest czapka robocza.
Ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Różnego rodzaju czapki robocze najczęściej stosowane są do prac wykonywanych na zewnątrz. Noszą je pracownicy budowlani i drogowi, monterzy urządzeń naziemnych, kurierzy jeżdżący na rowerach, pracownicy ochrony mienia wykonujący swoje obowiązki poza halami produkcyjnymi i budynkami magazynowymi. W okresie letnim takie nakrycie głowy chroni przed nadmiernymi promieniami słonecznymi. Korpus czapki wykonany jest z tkaniny odpowiednio wentylowanej, co zapewnia właściwą cyrkulację powietrza i chroni głowę przed przegrzaniem. Czapki robocze typu baseball mają daszek standardowej długości, który nie ogranicza widoczności, ale chroni wzrok przed oślepiającymi promieniami słonecznymi. Podczas opadów deszczu daszek osłania oczy i twarz. W porach roku charakteryzujących się obniżonymi temperaturami czapki robocze służą do ocieplenia głowy i ochrony przed silnymi podmuchami wiatru.
Funkcja ostrzegawcza
Nakrycia głowy dla osób pracujących w warunkach ograniczonej widoczności muszą spełniać warunki określone przepisami BHP. Takie czapki robocze wykonane są z tkanin o jaskrawej kolorystyce i dodatkowo wyposażone w elementy odblaskowe. Robotnik naprawiający drogę w porze zmroku albo podczas mgły będzie widzialny nawet z większej odległości w świetle reflektorów nadjeżdżających samochodów. Ostre barwy czapek i kamizelek na ulicach miast są sygnałem dla przechodniów, że toczą się w danym miejscu jakieś prace remontowe. Czapki robocze w ostrzegawczych barwach noszą również ekipy zajmujące się sprawdzaniem lub konserwacją torowisk tramwajowych i kolejowych.
Bezpieczeństwo podczas pracy przy produkcji
Robotnicy wykonujący swoje obowiązki w warsztatach, przy liniach produkcyjnych i montażowych narażeni są na uderzenia o wystające części maszyna albo inne urazy mechaniczne. Czapki robocze do pewnego stopnia amortyzują siłę takich uderzeń. Chronią też głowę pracownika przed wydobywającymi się z maszyn opiłkami metalu, drewnianymi wiórami oraz kurzem i pyłem unoszącym się w hali produkcyjnej. Na wypadki przy pracy narażone są kobiety obsługujące urządzenia w pełni zautomatyzowane. Podczas krótkiej chwili nieuwagi do ruchomych części maszyny mogą się wkręcić włosy pracownicy, co spowoduje poważne zagrożenie. Lekkie czapki robocze osłaniają włosy a nie ograniczają pola widzenia i swobodnych ruchów głowy.
Wyposażenie załogi
Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zaopatrzenie osób działających w zagrażających warunkach w akcesoria ochronne. Czapki robocze można kupić w sklepie z artykułami BHP w większych ilościach i zróżnicowanych kolorach dla określonych stanowisk. Ich zaletą jest możliwość regulacji do obwodu głowy za pomocą paska umieszczonego z tyłu czapki. Dzięki temu standardowy rozmiar może być odpowiedni zarówno dla mężczyzn jak też dla kobiet.