Regularne mycie rąk to konieczność. Po światowej pandemii koronawirusa już chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać, zwłaszcza że chorób przenoszonych za pomocą brudnych rąk jest o wiele więcej.

Dłonie powinny być myte, nie tylko po wizycie w ubikacji, ale także przed spożywaniem posiłków, po zakupach, wizytach na stacjach benzynowych czy w przychodniach. Do ich umycia należy użyć mydła i wody, aby przez kilkadziesiąt sekund pocierać dłoń o dłoń, nie zapominając o nadgarstkach czy przestrzeniach między palcami. Następnie, ręce należy osuszyć. W miejscach użyteczności publicznej, najczęściej możemy spotkać dwie możliwości osuszania dłoni: ręczniki papierowe i suszarki do rąk. Które z tych rozwiązań wybrać do własnej działalności?

Wycierać czy suszyć - o to jest pytanie.

Ręczniki czy suszarki?

Niewątpliwie, każde z tych udogodnień ma swoje plusy. Należy jednak rozpatrzyć kilka aspektów. Wydawałoby się, że ręczniki są bardzo higieniczne. A i owszem, o ile podajnik jest prawidłowo zaprojektowany i nie otwiera się sam. Niestety, błędy konstrukcyjne pojemników sprawiają, że te nierzadko same się otwierają, doprowadzając do wypadania zawartości. Ta, zamiast być wyrzucona, bardzo często jest wkładana ponownie do podajnika. Bywa też tak, że zapas ręczników często leży na dozowniku – w takich sytuacjach niestety nie wiadomo, czy nie on również nie leżał na podłodze lub kto go dotykał.

Na szczęście, istnieją również prawidłowo zaprojektowane dozowniki – zamykane na kluczyk, do którego dostęp ma kilka osób. Nowoczesne rozwiązania wyposażone są również w przyciski, które mają na celu wyciągnięcie pożądanej liczby listków.

Suszarki do rąk – lepsze rozwiązanie?

I tu również odpowiedź nie jest jednoznaczna. W niektórych miejscach można spotkać stare urządzenia, które uruchamiane są manualnie – niestety suszarki, które dotykane są przez różne osoby, mogą być siedliskiem bakterii. Na szczęście, w większości przypadków, można już spotkać innowacyjne suszarki do rąk, które uruchamiają się automatycznie. Na rynku istnieje kilka różnych modeli: standardowe, gdzie dłonie suszone są za pomocą ciepłego powietrza nadmuchiwanego z urządzenia, lub suszarki do rąk kieszonkowe, do których wkłada się ręce, a te suszone są za pomocą “ściągania wody” i odprowadzania jej do specjalnego pojemnika.

Warto jeszcze dodać, że choć suszarki do rąk są droższe od podajników, to są one rozwiązaniem na długie lata i nie generują dodatkowych kosztów (nie licząc poboru prądu).

Wybierając odpowiednie urządzenie, należy zwrócić uwagę na potrzeby naszych klientów i fakt, które z nich będzie dla nas samych bardziej ekonomiczniejsze i bardziej ergonomiczne.

Posted in: Dom