Planowanie diety nie jest łatwym zadaniem, powinniśmy zapoznać się z różnego rodzaju tabelami kaloryczności, dodatkowo także musimy wiedzieć jakie produkty zawierają witaminy, czy też sole mineralne oraz pierwiastki niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu.

Oczywiście powinniśmy dostarczać błonnik, w tym przypadku dobrze sprawdzą się zboża czy też pieczywo pełnoziarniste ale także pamiętajmy o jedzeniu warzyw oraz owoców które zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Naturalnie dieta powinna być dobrana w taki sposób aby przewidywała obecność różnych składników które stworzą pełnowartościowy posiłek.

W jaki sposób wybrać zdrowe produkty żywnościowe?

Owoce i warzywa to ważne elementy naszej diety

Warzywa i owoce mogą być głównymi składnikami naszej pełnowartościowej diety, z pewnością dzięki nim możemy wprowadzić różnorodność, w tym przypadku także wybrać warzywa i owoce które najbardziej nam smakują dzięki czemu dieta może sprawić nam wiele przyjemności. Oczywiście codziennie powinniśmy spożywać około 300-400 g warzyw oraz około 200 g owoców. Dodatkowo także powinniśmy pamiętać o suszonych roślinach strączkowych takich jak przykładowo fasola, soczewica czy też ciecierzyca i które posiadają niezbędne dla naszego organizmu właściwości. Oczywiście dodatkowo powinniśmy spożywać nasiona oleiste, orzechy w tym przypadku może być to porcja składająca się z 25 gram.

Oczywiście zdrowa dieta powinna zwracać uwagę na węglowodany, rezygnacja z białego pieczywa z pewnością będzie bardzo dobrym pomysłem. Możemy wybrać produkty pełnoziarniste które dają nam lepsze uczucie sytości, zawierają także więcej składników odżywczych niż produkty z białej mąki. Błonnik z pełnych ziaren zmniejsza ryzyko cukrzycy, pozwala także lepiej regulować metabolizm. Oczywiście produkty zbożowe są ważną częścią zdrowej diety, dostarczają błonnik, witaminy oraz minerały.

Kiedy poszukujemy odpowiedniej diety wówczas możemy poradzić się specjalisty z pewnością z pomocą przyjdzie nam dietetyk poznań jest miastem gdzie możemy poszukać specjalistycznej pomocy w dziedzinie właściwego odżywiania. Jest to specjalista który będzie wiedział w jaki sposób ułożyć zdrową dietę oraz wziąć pod uwagę ewentualne przeciwwskazania zdrowotne.