Południe naszego kraju to niezmiennie niezwykle popularny kierunek podróży wakacyjnych. Polacy kochają chodzić po górach i spędzać w nich czas. Czy jednak dokładnie wiemy, jak zaplanować górski wypoczynek? Jak się okazuje, w tym zakresie nadal mamy spore problemy. Warto więc dowiedzieć się, o czym trzeba pamiętać przed wyruszeniem na górskie wakacje.

Kiedy pojechać w góry?

Od czego powinno się zacząć planowanie górskich wakacji? Rzecz jasna najważniejsze jest, aby wybrać interesujący nas termin. Powinien on być związany przede wszystkim z aktywnościami górskimi, które nas interesują. Przeglądając listę najlepszych hoteli pod adresem top10hoteli.pl/artykuly/top-10-hoteli-w-gorach wyraźnie widać, że najlepsze ośrodki cieszą się naprawdę dużą popularnością o każdej porze roku. Czy oznacza to, że termin wakacji górskich jest dowolny?

W jaki sposób powinno się dobierać termin? Kluczowe są w tym wypadku rzeczy, które będziemy chcieli na urlopie robić. Jeśli interesują nas długie piesze wędrówki po górach, zdecydowanie najlepiej wybrać się w góry późną wiosną lub wczesną jesienią. To właśnie wtedy warunki pogodowe są najlepsze, aby przemierzać górskie szlaki. Oczywiście osoby posiadające bardziej odporne na wysiłek i wysoką temperaturę organizmy bez przeszkód mogą zaplanować wędrówki także w szczycie sezonu, czyli w lipcu.

Gdzie chcesz pojechać?

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą trzeba poruszyć przed wyruszeniem na górskie wakacje, jest określenie miejsca wyjazdu. Od tego, do jakiego miasta i konkretnego hotelu się udamy, zależeć będzie nie tylko najlepszy środek transportu, lecz również dostępne na miejscu połączenia, które pozwolą nam bez przeszkód dostać się na górskie szlaki.

Gdzie szukać informacji na temat najlepszych hoteli? Szczególnie polecany jest Ranking hoteli w Polsce – Lista top 10 najlepszych hoteli w Polsce, który prezentuje najpopularniejszy i najlepsze hotele. W niezwykle prosty sposób można więc zlokalizować najciekawsze propozycje, które znajdują się w interesujących nas miejscach. Gwarantuje to spędzenie urlopu w najlepszych możliwych warunkach.

Jak zaplanować trasy?

Chcąc zaplanować górski wypoczynek i spędzić go na szlakach, nie można ot tak wyjść z hotelu i udać się po prostu na szlak. Groziłoby to dość dużym niebezpieczeństwem. Co zatem należy wziąć pod uwagę i w jaki sposób określić, którą trasę wybrać?

Niezwykle pomocne w przypadku określania trasy do przejścia będzie posiadanie klasycznej mapy lub przynajmniej dostępu do Internetu. Koniecznie bowiem trzeba mieć informację na temat czasu potrzebnego do przejścia danego szlaku. Co więcej, niezbędne jest dowiedzenie się, jaki będzie jego stopień trudności i ewentualne przeszkody, które się na nim znajdą. W naszych górach bez trudu można znaleźć szlaki, na których trzeba będzie podejść przy pomocy łańcucha, po drabince, a nawet obecna będzie ekspozycja. Niedopasowanie stopnia trudności szlaku do posiadanych umiejętności może być naprawdę groźne.

Co ze sobą zabrać?

Ostatnią sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać przed wyruszeniem na górską wycieczkę, jest skompletowanie odpowiedniego wyposażenia. Podstawą są oczywiście dobrej jakości górskie buty, lecz oprócz tego należy mieć wygodne spodnie, sportową bluzę, a nawet przeciwdeszczową kurtkę. Pamiętać bowiem trzeba, że pogoda w górach może bardzo szybko się zmienić. Obowiązkowo należy również mieć ze sobą wodę, a także prowiant.