Wulkanizacja opon wpływa w znaczący sposób na bezpieczeństwo kierujących i ich pasażerów. Dzięki niej możliwe staje się również kontynuowanie podróży po awarii ogumienia. Sprawdzamy więc ile trwa wulkanizacja opony i jak wygląda taka usługa w praktyce.

Czym jest wulkanizacja?

Wulkanizacja opon to proces, mający na celu naprawę ewentualnych uszkodzeń w ogumieniu samochodu tak, by mógł on bezpiecznie kontynuować dalszą jazdę. O zakresie tego rodzaju usług dowiesz się nieco więcej ze strony www.autoraszyn24.pl, należącej do firmy, której podstawowym zakresem działalności jest wulkanizacja 24h w Raszynie

Jak się okazuje, takie wsparcie może obejmować uszczelnienie koła czy naprawę opony na gorąco. O ile mniejsze usterki nie będą generować większych kosztów, o tyle bardziej skomplikowane naprawy wyceniane są indywidualnie, a opłacalność tego rodzaju inwestycji należy porównać z kosztem zakupu nowego ogumienia.

Czy wulkanizacja opon to skomplikowany proces?

Na ogół działania wulkanizacyjne sprowadzają się do uszczelnienia ubytku w ogumieniu chemicznym wypełnieniem. I choć zadanie to nie należy do najtrudniejszych, osoby podejmujące tego rodzaju działania muszą cechować się wysoką precyzją i cierpliwością. Współcześnie wulkanizacja opon przebiega na dwa sposoby:

  • wulkanizacja na zimno – wykorzystująca odpowiednio dobrany wypełniacz chemiczny i sprawdzająca się zwłaszcza w przypadku niewielkich uszkodzeń, znajdujących się na czole opony,
  • wulkanizacja na gorąco – znacznie dłuższa i bardziej skomplikowana, wykorzystywana w przypadku uszkodzeń, znajdujących się na bocznej ścianie ogumienia.

Jak przebiega wulkanizacja opon?

Niezależnie od tego, czy przeprowadzona zostanie wulkanizacja na zimno, czy też na gorąco, wszelkie działania rozpoczynają się od zabezpieczenia pojazdu i jego uniesienia, by umożliwić demontaż koła

Kolejnym krokiem będzie natomiast znalezienie uszkodzonego miejsca oraz jego stosowne oznaczenie. Na tym etapie podejmowana jest również decyzja, związana z ewentualną naprawą ogumienia lub jego wymianą na nowy model. W jej trakcie brane są pod uwagę rodzaj uszkodzenia i liczba dotychczasowych napraw, ale również wiek i stan ogólny opony. Jeśli sytuacja na to pozwala, obcy element zostaje usunięty, a ogumienie zostaje naprawione w oparciu o jedną z omówionych wcześniej metod.

Jakie narzędzia wykorzystywane są w trakcie wulkanizacji?

Usługi wulkanizacyjne obejmują zarówno wymianę ogumienia, jak i jego naprawę. W pierwszym przypadku konieczne jest zastosowanie:

  • montażownicy, dzięki której możliwe jest ściągnięcie opony z felgi, 
  • wyważarki, pozwalającej na równomierne rozłożenie masy kół wokół osi obrotu.

Przy naprawie opon używa się natomiast wanny wulkanizacyjnej, napełnionej wodą. To właśnie w niej wulkanizator zanurza oponę, by sprawdzić miejsce przebicia. 

Mniejsze uszkodzenia łatane są na zimno, większe z kolei wymagają klejenia na gorąco, co z kolei determinuje konieczność sięgnięcia po wulkanizator pneumatyczny. Jak nietrudno się domyślić, takie narzędzia posiadają wyłącznie dobrze wyposażone warsztaty mechaniczne, świadczące profesjonalne usługi wulkanizacji opon.

Ile trwa wulkanizacja opony?

Na to pytanie bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jak się bowiem okazuje, na ostateczną długość naprawy wpływają różne czynniki. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim:

  • ilość zleceń, czyli miejsce w kolejce do wykonania usługi,
  • wielkość uszkodzenia i jego umiejscowienie,
  • rodzaj podjętych działań – wulkanizacja na zimno jest bowiem zdecydowanie szybsza niż wulkanizacja na gorąco,
  • grubość uszkodzenia – warunkująca kolejność podejmowanych działań.

Wulkanizacja na zimno z reguły zamyka się w kilkudziesięciu minutach. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy przeprowadzana jest ona na gorąco. W tym przypadku czas oczekiwania wydłuża się bowiem nawet do kilku godzin, choć samochód może powrócić na drogę po upływie doby. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że opona wulkanizowana na gorąco może być nałożona na felgę dopiero po upływie 24 godzin.