Według wielu ludzi studia medyczne, w tym także kierunki stomatologiczne, są trudne i naznaczone wieloma godzinami żmudnej nauki.

Jednak młodzi ludzie decydują się na nie, ponieważ dzięki nim będą mogli realizować swoją pasję, którą jest leczenie innych. Ponadto zawody medyczne są postrzegane jako dobrze opłacane. Jednak to tylko parę przesłanek ku temu, by decydować się na studia stomatologiczne. W tym artykule przyjrzymy się im i postaramy się odpowiedzieć na pytanie – czy warto studiować stomatologię?

Zarobki stomatologów

Tak jak zostało to napisane we wstępie, nie lada motywacją do rozpoczęcia studiów stomatologicznych są pieniądze, które zarabiają specjaliści od jamy ustnej. Warto wiedzieć, że dany lekarz-stomatolog może pracować nie w jednej, a w kliku klinikach jednocześnie. Może też prowadzić własny gabinet, przez co traktuje się go jako kogoś, kto prowadzi swoją działalność. Specjalista pracujący w sektorze prywatnym może spodziewać się naprawdę dużego wynagrodzenia.

Warto też dodać, że bezrobocie wśród stomatologów jest wyjątkowo niskie. Niemalże każdy, nawet początkujący fachowiec, może znaleźć zatrudnienie w swym zawodzie.

Jakie przedmioty zdawać na maturze, by dostać się na stomatologię?

Będąc w szkole średniej, już powinno się mieć plany dotyczące swoje przyszłości. Jeśli ktoś marzy o tym, by zostać stomatologiem, to właśnie na tym etapie edukacji, musi się przygotowywać nie tylko do matury, ale także do samych studiów stomatologicznych.

Przedmiotami, które najbardziej liczą się na egzaminie maturalnym dla tych, którzy chcą studiować na kierunkach medycznych, są: chemia oraz biologia. Satysfakcjonującym wynikiem z egzaminów z tych przedmiotów jest osiągnięcie około 80% punktów. Dla niektórych uczelni medycznych ważna jest też matura z fizyki.

Jakie są specjalizacje na stomatologii?

Studia stomatologiczne, jak wiele innych kierunków medycznych, trwają 5 lat. Studenci najczęściej na ich początkowym etapie muszą dokonać wyboru specjalizacji. Nie inaczej jest w przypadku studentów stomatologii. Oto lista dziewięciu specjalizacji, które mogą wybrać.

* zdrowie publiczne
* protetyka stomatologiczna
* stomatologia zachowawcza
* stomatologia dziecięca – pedodoncja
* chirurgia stomatologiczna
* chirurgia szczękowo-twarzowa
* ortodoncja
* periodontologia
* epidemiologia

Jak wygląda praca stomatologa?

Z racji tego, że stomatolog stomatologowi nierówny – co jest powodowane m.in. przez odmienne warunki zatrudnienia – nie da się sporządzić uniwersalnego opisu przedstawiającego jego pracę. Z innym środowiskiem pracy styka się specjalista przyjmujący w publicznej przychodni, a z jeszcze innym stomatolog – Józefów, przyjmujący w renomowanej klinice pod miastem.