Analiza moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które każdy z nas powinien wykonywać regularnie. Warto wiedzieć, co może wykryć badanie moczu i jak interpretować jego wyniki.

Najważniejsze parametry analizy moczu

Aby jednak były miarodajne, należy oddać mocz do analizy w odpowiedni sposób. Próbkę do analizy moczu należy pobierać z tzw. moczu porannego, najlepiej ze środkowego strumienia po wcześniejszym, dokładnym umyciu okolic intymnych. Próbka powinna być pobrana do pojemniczka lub – w przypadku małych dzieci – do specjalnego woreczka.

Analiza moczu sprawdza barwę, gęstość i odczyn pH próbki. Zwiększona gęstość moczu lub jego intensywne zabarwienie może świadczyć o odwodnieniu. Zaburzenia pH moczu wynikają najczęściej z rozwijających się infekcji lub specyficznej diety.

W moczu zdarza się także obecność białka – nie zawsze jednak będzie to świadczyć o poważnych chorobach nerek (choć oczywiście może tak być). Białko w moczu pojawia się dosyć często w przypadku kobiecych upławów lub przy zażywaniu niektórych leków – wówczas nie wymaga to specjalnych interwencji. Jednak może to sugerować pewne zaburzenia, np. infekcje w układzie moczowym.

Obecność glukozy w próbce moczu zwykle świadczy o cukrzycy i taki wynik powinien skłonić nas do dalszej diagnostyki w tym kierunku – szczególnie jeżeli przy okazji w moczu pojawiają się także ciała ketonowe. Wyjątkiem są tutaj kobiety w ciąży – w ich przypadku glukoza w moczu nie zawsze świadczy o zaburzeniach.

W moczu mogą być także obecne bakterie, erytrocyty czy kryształki fosforanów lub szczawianów. Jeżeli obecności bakterii towarzyszy podwyższony poziom leukocytów w moczu, niemal z pewnością mówimy tutaj o infekcji dróg moczowych. Obecność np. szczawianów wapnia może świadczyć o kamicy i jeżeli towarzyszą temu inne objawy, jak zaburzenia oddawania moczu czy ból nerek – należy sprawdzić to dokładnie.

Z pewnością każde zaburzenie w analizie moczu powinno być skonsultowane z lekarzem. Nie warto od razu samodzielnie stawiać diagnozy, ale dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej udać się do specjalisty, który pokieruje dalszą diagnostyką. Bo o ile faktycznie wyniki badania moczu mogą sugerować większe zaburzenia, o tyle w rzeczywistości są dla nas jedynie sugestią do dalszej diagnostyki.