Awaria samochodu jest nieprzewidywalna i może wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie. Naprawienie unieruchomionego auta w trasie nie jest zadaniem łatwym, a często jest wręcz niemożliwe. W takim wypadku jedyną możliwością jest skorzystanie z usług lawety, by przetransportować pojazd do odpowiedniego warsztatu w celu przeprowadzenia stosownej naprawy. Jaki jest koszt takiej usługi? Za co dokładnie się płaci? Odpowiadamy na te pytania.

Jak szukać odpowiedniej lawety?

W momencie, gdy nasz pojazd ulegnie awarii w trasie i nie mamy możliwości uruchomienia go, by samodzielnie dojechać do warsztatu, jedynym rozwiązaniem staje się odholowanie go za pomocą odpowiedniej lawety. By mieć pewność, że zamówiona pomoc będzie odpowiednia, niezbędne jest odpowiednie szukanie. Już na starcie określić trzeba jakich gabarytów pojazd potrzebuje holowania. Gdy potrzebna jest pomoc drogowa dla aut ciężarowych i tirów, dobrym wyborem będzie oferta dostępna na stronie www.pomocdrogowatirwroclaw.pl, ponieważ w ramach niej dostępne są lawety o odpowiednim udźwigu i posiadające niezbędne wyposażenie. Warto też zwracać uwagę na odległość do siedziby firmy i uzgodnić już podczas rozmowy telefonicznej warunki umowy.

Na co zwrócić uwagę zamawiając lawetę?

Przed skorzystaniem z usług firmy oferującej holowanie lawetą, konieczne jest dokładne ustalenie warunków umowy. W trakcie rozmowy telefonicznej należy precyzyjnie omówić zakres świadczonych usług oraz ich koszt. Ważne jest, aby dowiedzieć się, czy wycena obejmuje tylko transport uszkodzonego pojazdu z miejsca zdarzenia do warsztatu, czy też zawiera dodatkowe opłaty za dojazd lawety na miejsce awarii i jej powrót do bazy. Należy pamiętać, że niewyjaśnione szczegóły mogą znacząco zwiększyć koszt usługi.

Zamawianie lawety — O czym powinno się jeszcze pamiętać?

Ustalić należy również, czy dodatkową opłatą obciążone jest wykorzystanie wciągarki, jeśli pojazd nie jest w stanie sam wjechać na lawetę, oraz czy do usługi doliczany jest koszt ubezpieczenia. Firmy oferujące mobilny serwis TIR posiadają w swojej ofercie również dodatkowe usługi. W ich ramach może być przeprowadzone odholowanie naczepy we wskazane miejsce, gdy niemożliwe jest zabranie jej razem z pojazdem. Możliwe jest też dokonanie częściowych napraw na miejscu awarii, w przypadku, gdy uniemożliwiają one holowanie. Każda z takich usług jest dodatkowo płatna, co również trzeba ustalić już na początku.

Co wpływa na sam koszt holowania?

Większość firm oferujących holowanie uszkodzonych pojazdów nalicza koszt usługi zależnie od wielu czynników. Podstawowymi są oczywiście gabaryt i waga holowanego pojazdu. Od nich zależy również wielkość samej lawety. Największy koszt generuje odległość, na którą przewożony będzie uszkodzony pojazd. Opłata naliczana jest od każdego kilometra, dlatego też warto wybrać warsztat znajdujący się blisko miejsca awarii. Najkorzystniej jest w takim wypadku wybrać lokalną pomoc drogową, która zgodzi się na obciążenie jedynie kosztem przewozu z miejsca awarii do warsztatu, bez doliczania kosztów samego przejazdu z bazy i powrotu. 

Jak znaleźć atrakcyjną ofertę pomocy drogowej?

Bez problemu można znaleźć atrakcyjne oferty firm zajmujących się pomocą drogową, jednak niezbędne będzie dokładniejsze wyszukiwanie ofert. Warto przemyśleć kwestię ubezpieczenia pojazdu w transporcie, ponieważ nie zawsze jest ono wymagane. W przypadku pojazdów ciężarowych dużo zależy od faktu, czy są one załadowane, a przy pojazdach z naczepą, czy możliwe jest holowanie wraz z nią, czy niezbędne będzie zabranie jej przez dodatkową lawetę. Jeśli jest taka możliwość, warto zorganizować dla naczepy transport zastępczy we własnym zakresie, ponieważ bardzo często holowanie jej przez lawetę podwaja koszt całej usługi.