Zbudowanie szczęśliwego związku to niełatwe zadanie. Codzienna rutyna, następująca po pierwszych emocjach i uniesieniach, związanych z okresem zakochania, nie wpływa pozytywnie na kształtujące się dopiero relacje. U ich podstaw z kolei leży nie tylko akceptacja partnera – z jego wadami i zaletami, ale również i samoakceptacja, bez której nie będziemy w stanie w pełni otworzyć się na drugą osobę. Dlaczego w dzisiejszych czasach tak trudno zbudować trwały związek, oparty na wzajemnym szacunku i dający szczęście?

Dobry, czyli jaki? Po czym rozpoznać udany związek?

Nie można mówić o uniwersalnych cechach dobrego związku, bowiem każdy z nas posiada inne wyobrażenie o udanych relacjach. Istnieją jednak pewne aspekty, których nie powinno zabraknąć, by osoby, tworzące związek, czuły się w nim szczęśliwe i spełnione. To przede wszystkim bliskość i intymność, ale również przyjaźń, stanowiąca podstawę udanych relacji partnerskich. Budując je, warto także wypracować określone rytuały, które zbliżają do siebie partnerów, pomimo szarej rzeczywistości i jej wyzwań. Może to być wspólne spędzanie wolnego czasu, rozwój pasji i zainteresowań, ale również i spożywanie przygotowywanych razem posiłków czy inne działania, tworzące codzienność i jednoczące dwoje ludzi w drodze do szczęśliwego związku. 

Jak samoakceptacja wpływa na relacje z partnerem?

Istota dobrego związku opiera się na wzajemnym szacunku i akceptacji. Aby jednak móc budować zdrowe relacje, warto najpierw zaakceptować, a tym samym polubić samego siebie. Brak takiej samoakceptacji u jednej z osób, tworzących związek, bardzo często stanowi problem, rzutujący na jakość relacji. 

Jak pokazuje praktyka psychologiczna, wiele osób to właśnie w partnerze widzi bowiem źródło własnej samoakceptacji. Na stronie, którą prowadzi polecany psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak czytamy, że trudności w budowaniu relacji można rozwiązać w ramach psychoterapii indywidualnej. To dobra droga dla tych, którzy nie do końca potrafią zaakceptować siebie, co z kolei przekłada się na problemy w związku, związane z nieustannym poszukiwaniem u partnera potwierdzenia własnej wartości. 

Dlaczego boimy się odrzucenia?

We współczesnej rzeczywistości niezwykle istotne staje się panowanie nad stresem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które żyją w nieustannym biegu, wykonując pod presją czasu kolejne obowiązki rodzinne i zawodowe. Na szczęście w związku i jego trwałość wpływa jednak nie tylko codzienny stres, ale również i lęk przed odrzuceniem. Mowa tutaj o unikającym stylu przywiązania, pojawiającym się u tych, którzy w przeszłości doznali zranienia, determinującego ich podejście do kolejnych relacji. Osoby unikające ukrywają swoje emocje i uczucia oraz boją się otworzyć na innych, by nie zostać odrzuconym. Trudności z zaufaniem tworzą dystans emocjonalny, interpretowany bardzo często jako brak zainteresowania partnerem. Dlatego też niezwykle istotne jest sięganie po profesjonalną pomoc i wsparcie, by budować trwały związek i szczęśliwe relacje.

Jak skutecznie mówić o uczuciach?

Jasna komunikacja jest niezwykle istotna w związku. Dotyczy to zwłaszcza okresu, gdy mija pierwsze zakochanie, a emocje zaczynają opadać. Co ważne, o miłości można nie tylko mówić. Jedno z najpiękniejszych uczuć wyraża się bowiem słowami, ale również:

  • działaniem – np. odciążaniem drugiej osoby w codziennych obowiązkach,
  • czasem, poświęcanym partnerowi, niezależnie od innych zobowiązań,
  • bliskością, przejawiająca się w kontaktach fizycznych, które nie mają podłoża seksualnego,
  • symbolicznymi gestami lub niewielkimi prezentami, pokazującymi zaangażowanie w związek i pamięć o drugiej osobie, która go tworzy.

Współcześnie przeszkodą w realizacji tego swoistego języka miłości jest na ogół czas, który wypełniony jest po brzegi różnego rodzaju obowiązkami. Budując trwały i szczęśliwy związek, warto jednak zadbać zarówno o słowa, jak i czyny, którymi pokażemy, jak ważna jest dla nas dana relacja, pomimo wyzwań dnia codziennego, którym musimy sprostać.

Co zabija związek?

W dojrzałym związku należy wziąć odpowiedzialność za swoje słowa, czyny i emocje. By relacje były oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu, warto jednak wsłuchiwać się również w potrzeby partnera i reagować na nie w empatyczny sposób. Znacznym utrudnieniem będzie koncentrowanie się na problemach, a nie na ich rozwiązaniach oraz unikanie konfliktów i rezygnacja z własnych oczekiwań, by zapewnić związkowi pozorną stabilność. Kluczem do sukcesu jest natomiast komunikacja własnych emocji, uczuć i potrzeb, oparta na asertywności, ale również i na empatii. Warto także zadbać o przełamanie rutyny, która rzutuje na jakość relacji, hamując tym samym jej rozwój.

Źródła:

  1. “Dlaczego unikający unikają?” https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/dlaczego-unikajacy-unikaja/
  2. “5 sposobów by wyrazić miłość” https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/5-kanalow-milosci/
  3. “Współczucie – czym jest? Jak okazywać współczucie i jak je rozumieć” https://psychoterapia-polna.warszawa.pl/wspolczucie/