Twój kot narażony jest na rozwój wielu groźnych chorób, a jedną z nich jest cukrzyca. Pomimo tego, że najczęściej zapadają na nią koty starsze, tak naprawdę może się ona rozwinąć u mruczka w każdym wieku. Poznaj podstawowe fakty na temat cukrzycy. Dowiedz się, czym się objawia i jak postępować w przypadku jej zdiagnozowania.

Cukrzyca u kota – jakie są jej przyczyny?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Powstaje w wyniku niedoboru insuliny lub oporności narządów, do których powinna ona dotrzeć. Hormon insuliny, wytwarzany przez trzustkę, odpowiada m.in. za pobieranie glukozy z krwi. Związek ten następnie jest przekształcany w energię. Jeśli z powodu zaburzeń tak się nie dzieje, poziom glukozy we krwi niebezpiecznie wzrasta. Do rozwoju cukrzycy przyczynia się wiele czynników, a należą do nich m.in. nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, choroby trzustki i tarczycy. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne.

Jak objawia się cukrzyca u kota?

To Ty, jako opiekun kota, spędzasz z nim najwięcej czasu i najlepiej go znasz. Wiesz, jak na co dzień wygląda i jak się zachowuje, dlatego – jeśli bacznie obserwujesz swojego pupila – na pewno zauważysz nietypowe, niepokojące zmiany. U kotów z cukrzycą można zauważyć najczęściej takie symptomy jak m.in. wzmożone pragnienie i wydalanie moczu. Zazwyczaj też kot staje się apatyczny, nie ma ochoty na zabawę i szeroko pojętą aktywność fizyczną, śpi więcej niż do tej pory. Koty chorujące na cukrzycę mają ponadto większy apetyt i – choć jedzą sporo – nie tyją, ale wręcz chudną.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Oczywiście nie jest to regułą, ale w przypadku zdiagnozowania choroby na jej wczesnym etapie istnieje duże szansa na remisję. Dlatego tak ważne jest to, aby kot uzyskał profesjonalną pomoc możliwie najszybciej! Lekarz, po wykonaniu szeregu badań i potwierdzeniu cukrzycy, zaleci stosowne leczenie. To, na czym będzie ono polegać, w dużej mierze uzależnione jest od stopnia zaawansowania schorzenia i ogólnego stanu zdrowia kota. Lekarz najczęściej zaleca zastrzyki z insuliny. Równie istotna w leczeniu cukrzycy jest prawidłowa dieta, o szczegółach której lekarz na pewno Cię poinformuje.

Dieta dla kota z cukrzycą

Bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku stwierdzenia u zwierzęcia choroby jest sięgnięcie po karmy specjalistyczne dla kota z cukrzycą, jak np. zbilansowane karmy SPECIFIC™, które wychodzą naprzeciw szczególnym potrzebom i wymaganiom żywieniowym. Ich cechą charakterystyczną jest to, że posiadają niską zawartość węglowodanów przy jednoczesnej wysokiej zawartości białka, którego zadaniem jest ograniczenie hipoglikemii i wspieranie procesu remisji. Ponadto są bogatym źródłem dobroczynnych kwasów tłuszczowych omega-3, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

 

Dzienną dawkę pokarmu podziel na mniejsze porcje, np. 5 w ciągu dnia. Dzięki temu, że kot nie będzie przyjmował dużej jednorazowej porcji, a czas pomiędzy posiłkami nie będzie długi, nie będzie dochodzić do niebezpiecznych, gwałtownych wahań poziomu cukru we krwi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii diety, koniecznie omów szczegóły z lekarzem!