Powietrzne pompy ciepła to jeden z najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania domu przez cały rok.

Nawet w temperaturach do -25 stopni Celsjusza w niektórych przypadkach powietrzna pompa ciepła może nadal ogrzewać budynek, wykorzystując powietrze z zewnątrz. Aby jak najlepiej wykorzystać działanie pomp również zimą, musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Powietrzne pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego i wykorzystują je do ogrzewania pomieszczeń i wody nawet w okresie zimowym. Sama powietrzna pompa ciepła zawiera wentylator, który obraca się, aby zasysać powietrze z zewnątrz i jest on instalowany na zewnątrz budynku.

Jak działa powietrzna pompa ciepła w niskich temperaturach

Działanie powietrznych pomp ciepła jest dosyć proste. Gdy wentylator z pompy ciepła zacznie pobierać powietrze, rozpoczyna się proces ogrzewania. Powietrze zewnętrzne przepływa przez wężownicę wymiennika, która zawiera czynnik chłodniczy. Czynnik chłodniczy wrze i paruje, zamieniając się w parę, ta para jest następnie kompresowana w wysokich temperaturach w celu wytworzenia ciepła Wybór ogrzewania domu powietrzną pompą ciepła wiąże się z wieloma korzyściami. Powietrzne pompy ciepła są bardzo wydajne, nie wymagają użycia paliwa do działania, mają długą żywotność ocenianą na 25 lat, ich konserwacja jest niezwykle prosta. Jeśli korzystamy z powietrznej pompy ciepła, zmniejszą się również nasze rachunki za energię elektryczną, dodatkowo możemy również uzyskać różnego rodzaju dofinansowania od rządu z pobór i korzystanie z energii odnawialnej. Poza tym powietrzna pompa ciepla może współdziałać z panelami fotowoltaicznymi, jeszcze bardziej obniżając nasze rachunki za energię. Powietrzne pompy ciepła mogą również pracować przez cały rok, ale może być konieczne zwrócenie dodatkowej uwagi na system grzewczy, aby jak najlepiej go wykorzystać w okresie zimowym.

Oszczędności na ogrzewaniu przy pomocy pompy ciepła

Zainstaluj panele fotowoltaiczne dla zmniejszenia rachunków za energię

Oczywiście powietrzne pompy ciepła działają najlepiej podczas cieplejszej pogody. Dzieje się tak, ponieważ w powietrzu znajduje się więcej ciepła, które pompa może pobrać i wykorzystać do ogrzania pomieszczeń w domu. Przy temperaturze powyżej zera powietrzna pompa ciepła może spełnić wszystkie wymagania dotyczące ogrzewania pomieszczeń i wody. Niższe temperatury zewnętrzne mogą jednak oznaczać niższą moc cieplną z systemu grzewczego i dobrym pomysłem może być zastosowanie dodatkowego systemu grzewczego, jak kocioł. Choć zimą na zewnątrz może być zimno, pompy ciepła mogą nadal wykorzystywać powietrze do wytwarzania ciepła dla systemu centralnego ogrzewania w budynku. Chociaż może być kuszące przykrycie pompy ciepła, aby zapobiec jej zamarznięciu, nie należy tego robić. Przykrywanie powietrznej pompy ciepła blokuje przepływ powietrza, co zmniejsza wydajność, a nawet może prowadzić do pleśni. Tryb rozmrażania pomaga zapobiegać zamarzaniu pompy ciepła. Inteligentny termostat jest cennym dodatkiem do każdego systemu centralnego ogrzewania, nie tylko w przypadku pompy ciepła. Posiadanie inteligentnego termostatu zapewni wygodniejszą kontrolę nad centralnym ogrzewaniem, co pomoże utrzymać rachunki za energię na niskim poziomie. Podobnie jak przy przykryciu pompy ciepła, jeśli obszar wokół niej jest pełen liści, śniegu lub innych zanieczyszczeń, przepływ powietrza zostanie zablokowany, a wydajność pompy ciepła zacznie spadać. Dlatego ważne jest, aby jak najczęściej oczyścić obszar wokół pompy ciepła.

Pompa ciepła może efektywnie ogrzewać twój dom, ale jeśli nieruchomość nie jest dobrze izolowana, ciepło ucieka, co oznacza, że będziesz musiał ogrzewać nieruchomość dłużej, zwiększając rachunki za energię. Sprawdzenie i konserwacja powietrznej pompy ciepła przed zimą przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę przed zapewni jej efektywną i wydajną pracę, gdy będziesz jej najbardziej potrzebować. Aby jeszcze bardziej zaoszczędzić na rachunkach i mieć ekologiczny dom, fotowoltaika, czyli panele słoneczne, będą odpowiednim rozwiązaniem. W ten sposób można również ograniczyć koszty działania pompy ciepła.