Wielu polskich przedsiębiorstw, niezależnie od reprezentowanej branży, decyduje się na podjęcie współpracy z partnerami, klientami i współpracownikami z krajów Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna).

Nic w tym dziwnego, ponieważ w ten sposób można poszerzyć swój rynek, a także wygenerować całkiem spore dochody. Często taka współpraca polega na imporcie i eksporcie towarów pomiędzy Polską, a wspomnianymi wyżej krajami. Okazuje się, że od pewnego czasu proces tej uległ znaczącej komplikacji.

Procedury przewozu towarów do UK

Eksport towarów po „Brexicie”

Jak wiadomo, do niedawna kraje Wielkiej Brytanii były jednocześnie członkami Unii Europejskiej. Oznaczało to, że eksport i import towarów był dla polskich przedsiębiorców bardzo swobodny i obarczony jedynie minimalnymi formalnościami czy też kosztami. Obecnie procedury eksportowe są bardziej złożone ze względu na fakt wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Oznacza to, że teraz taki eksport jest traktowany jako wywóz towarów do kraju znajdującego się poza UE.

Procedury związane z przewozem towarów do krajów Wielkiej Brytanii potrafią obejmować konieczność wyrobienia sobie numeru EORI, załatwienia różnych pozwoleń, licencji oraz innych ważnych spraw. Należy pamiętać o odprawach celnych, zgłaszaniu transportów i różnych opłatach. Kwestiami formalnymi można zajmować się samodzielnie lub możliwe jest zatrudnianie etatowych pracowników odpowiedzialnych za sprawy celne albo logistyczne. Warto zapewnić sobie takie wsparcie w przypadku braku czasu lub niezbędnego doświadczenia.

W Polsce można też znaleźć wiele profesjonalnych agencji celnych, które często reklamują się hasłem brexit export. Firmy takie zajmują się kompleksową obsługą przedsiębiorców w zakresie załatwiania wielu spraw formalnych i celnych. Dzięki ich pomocy nie trzeba utrzymywać etatowych specjalistów, aby szybko, sprawnie i zgodnie z przepisami załatwiać formalności o charakterze celnym. Wystarczy tylko poszukać dobrych fachowców drogą Internetową. Proces ten jest dość łatwy i nie zajmuje zbyt wiele czasu.