Koncentrator tlenu to urządzenie, poprawiające w znacznym stopniu jakość życia osób, borykających się z problemami z układem oddechowym. Dzięki niemu możliwa staje się podaż życiodajnego gazu do organizmu, który – z różnych względów – nie jest w stanie zaspokoić własnych potrzeb w tym zakresie. Jaki koncentrator tlenu wybrać? Aby ułatwić podjęcie tej niezwykle trudnej edycji, stworzyliśmy ranking najlepszych urządzeń, dostępnych na rynku w 2024 r.
Przenośny czy stacjonarny – jaki koncentrator tlenu wybrać?
Koncentratory tlenu zmniejszają dolegliwości i poprawiają komfort życia pacjentów, umożliwiając im często normalne funkcjonowanie. Ich użytkownicy mogą korzystać z nowoczesnych urządzeń nie tylko w szpitalach, ale również i w zaciszu własnego domu. Co ważne, by wykorzystać potencjał koncentratora tlenu, nie trzeba go kupować. Po przejściu na stronę wypożyczalnia stacjonarnych koncentratorów tlenu można zapoznać się z ofertą, znoszącą konieczność ponoszenia sporych, jednorazowych wydatków na urządzenie, z którego można korzystać w warunkach domowych.
Osobną kategorię stanowią z kolei koncentratory przenośne, które zwiększają mobilność pacjentów, pozwalając im jednocześnie na aktywność poza domem. Takie urządzenie, zasilane baterią, umożliwia dalszą podróż, ale również zwykły spacer czy spotkanie w gronie przyjaciół.
Jaki koncentrator tlenu wybrać?
Wybór koncentratora tlenu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy pierwszy raz stajemy wobec takiej konieczności. Nasz ranking z pewnością nieco je ułatwi, a informacje w nim zebrane pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji.
1. Koncentrator tlenu Invacare Perfecto 2
Ci, którzy dopiero rozpoczynają korzystanie ze wsparcia, jakie daje koncentrator tlenu, z pewnością martwią się o bezpieczeństwo w trakcie tlenoterapii. Jednak, jak przeczytać można w artykule „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?”, są to urządzenia w pełni bezpieczne, a jednocześnie proste w obsłudze. Dodatkowo koncentrator Invacare Perfecto 2 posiada także:
- czujnik czystości tlenu,
- alarm, sygnalizujący o nieprawidłowościach w jego pracy,
- wyłącznik kompresora, co zapobiega jego przegrzaniu.
Atutem koncentratora jest również wysoka wydajność, niewielkie gabaryty i waga, pozwalająca na swobodne przenoszenie urządzenia po domu czy mieszkaniu.
2. Koncentrator tlenu Devilbiss
Waga urządzenia wynosi 16 kg, ale jego mobilność zapewniają przymocowane kółka. Dodatkowym atutem będzie z pewnością możliwość zamontowania nawilżacza. O bezpieczeństwo użytkownika zadba z kolei alarm, który poinformuje go o spadku ciśnienia, braku zasilania urządzenia czy też o jego uszkodzeniach. Pacjenci, borykający się z chorobami układu oddechowego, doceniają również intuicyjną obsługę, dzięki której z koncentratora mogą korzystać także osoby starsze, które nie do końca odnajdują się w użytkowaniu skomplikowanych urządzeń.
3. Przenośne koncentratory tlenu PHILIPS SIMPLY GO
Koncentrator waży ok. 5 kg, a dzięki swoim kompaktowym rozmiarom, może być wykorzystywany również poza domem. Wśród jego największych zalet wymienia się przede wszystkim cichą pracę i znacznie wyższą podaż tlenu, niż mogą zaoferować inne mobilne urządzenia o podobnych parametrach. Ten koncentrator tlenu jest nie tylko mały, ale również niezwykle prosty w obsłudze, dzięki czemu mogą z niego swobodnie korzystać osoby o różnym poziomie umiejętności.
4. Koncentrator tlenu PHILIPS – EverFlo
Koncentrator marki PHILIPS bywa wykorzystywany zarówno w szpitalach i placówkach medycznych, jak i w warunkach domowych. Nic dziwnego, bowiem pracuje on niezwykle cicho, a o wszelkich nieprawidłowościach w tym zakresie informuje wbudowany alarm. Samo urządzenie waży 14 kg, a mobilność zapewniają mu wbudowane kółka. Sporym atutem jest także niski pobór mocy, dzięki któremu koncentrator nie stanowi dużego obciążenia dla domowego budżetu.
5. Przenośny koncentrator tlenu INOGEN One G3
Ranking zamyka przenośny koncentrator tlenu, będący doskonałym towarzyszem podróży, umożliwiającym korzystanie z tlenoterapii nie tylko w domu, ale również i poza nim. Wystarczy wspomnieć o wadze, która wynosi zaledwie 2,5 kg, by zainteresować nim osoby, chcące realizować swoje pasje, uczestnicząc aktywnie w życiu towarzyskim. Średni pobór mocy urządzenia wynosi 40 W, a sam koncentrator można podłączyć nawet do zapalniczki samochodowej. Dodatkowo jest on wyposażony w czujnik tlenu, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo użytkowania.