Tarnów to miasto, które powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy historii, kultury i dobrej kuchni. To właśnie tutaj zobaczyć można bowiem wiele cennych atrakcji, poznać życie minionych pokoleń i skosztować potraw regionalnych, przygotowywanych przez prawdziwych pasjonatów dobrego smaku. Jeśli właśnie zachęciliśmy Cię do spędzenia weekendu w Tarnowie, podpowiadamy jak go zaplanować, by jak najlepiej poznać jedno z najpiękniejszych miast w Małopolsce. 

Dobre restauracje w Tarnowie – gdzie skosztować najlepszej kuchni?

Żadna wizyta w Tarnowie nie może obejść się bez skosztowania aromatycznych potraw, serwowanych przez kucharzy w klimatycznych restauracjach. To właśnie dlatego nasz krótki przewodnik rozpoczynamy od najlepszych lokali gastronomicznych. A tych z pewnością w Tarnowie nie brakuje! 

Cennym źródeł inspiracji w trakcie kulinarnych podróży po mieście będzie artykuł „Top 10 restauracji w Tarnowie – sprawdź, gdzie dobrze zjeść!„, w którym wymieniono miejsca, gdzie warto zatrzymać się, by nabrać energii do dalszego zwiedzania. To m.in.:

  • restauracja Soprano – z najlepszą w mieście pizzą z pieca opalanego drewnem,
  • Czarny Sezam – odwiedzany tłumnie przez miłośników potraw z Dalekiego Wschodu,
  • Obsesja Smaku – przyciągająca wielbicieli najlepszych dań polskiej kuchni.

Gdzie nocować w Tarnowie?

Rezerwacja noclegu to kolejny niezwykle istotny punkt, którego nie można pominąć, planując weekendowy wyjazd. Tarnów jest coraz częściej wybieranym przez turystów kierunkiem. Nic dziwnego, że oferta noclegowa stale się powiększa, a na mapie miasta sukcesywnie pojawiają się nowe obiekty, oferujące miejsca o różnym standardzie. 

Planując zwiedzanie Tarnowa, a także chcąc skorzystać z bogatej oferty najlepszych lokali gastronomicznych, warto jednak zdecydować się na hotel, położony blisko centrum. Jednym z takich miejsc jest Hotel Gal, który łączy komfortowy wypoczynek i bliskość największych atrakcji Tarnowa. Na przyjezdnych czekają tutaj klimatyzowane pokoje, urządzone w niepowtarzalnym stylu oraz śniadania, dające energię do podejmowania kolejnych turystycznych wyzwań. 

Atrakcje turystyczne Tarnowa – które miejsca warto odwiedzić?

Ci, którzy wybiorą Tarnów jako kierunek weekendowego wyjazdu, z pewnością nie będą się nudzić. Miasto obfituje bowiem w wiele różnorodnych atrakcji, które warto odwiedzić, by poznać jego tradycję i kulturę. Wśród tych, których nie może zabraknąć w planie zwiedzania, warto wymienić przede wszystkim:

  • Galerię Sztuki Dawnej, mieszczącą się w miejskim ratuszu – pozwala ona na bliższe poznanie kultury szlacheckiej czy obejrzenie dawnej broni, w tym ekwipunku husarii,
  • Muzeum Etnograficzne – z bogatymi zbiorami, poświęconymi kulturze romskiej,
  • Bazylikę Katedralną Narodzenia NMP w Tarnowie – to monumentalna świątynia, wzniesiona już przed 1400 r., z najwyższymi pomnikami nagrobnymi w Europie i pierwszym na świecie pomnikiem Jana Pawła II.

Spacerując po mieście, warto odwiedzić również plac targowy z pomnikiem Kataryniarza, drewniany kościół NMP Wniebowziętej z XVI-wiecznym obrazem Matki Bożej Szkaplerznej oraz jeden z najstarszych polskich cmentarzy, na którym aż 20% nagrobków ma zabytkową wartość. 

Tarnów rodzinnie – gdzie wybrać się na spacer?

Tarnów stwarza wiele możliwości nie tylko dla pasjonatów dobrej kuchni i regionalnej historii, ale również i dla rodzin, chcących wspólnie spędzić czas poza domem. Idealnym kierunkiem będzie Góra Św. Marcina, oddalona ok. 3 km od centrum Tarnowa. To właśnie tutaj wznoszą się pozostałości po zamku obronnym, z których podziwiać można panoramę miasta i okolic. 

To jednak jeszcze nie wszystkie atrakcje, jakie oferuje Tarnów. Na zboczach tego samego wzgórza powstał bowiem Bike Park, na który składają się trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, a u jego podnóża zorganizowano plac zabaw dla młodszych pasjonatów aktywnej zabawy. Ci, którzy wolą jednak spokojne spacery po Tarnowie, za kierunek mogą obrać tutejszy Park Strzelecki z mauzoleum generała Józefa Bema.  

Jak aktywnie spędzić czas w mieście?

W Tarnowie nie zabraknie również atrakcji dla miłośników adrenaliny. Jeśli jesteś jednym z nich, koniecznie skorzystaj z oferty Laser Planet i weź udział w walce, w której liczy się refleks i spryt. 

Dobrym pomysłem na zastrzyk energii będzie również halowy tor kartingowy Daytona Karting Track czy też nowoczesny park trampolin Fly Park. A to tylko niewielka część atrakcji, czekających w Tarnowie na tych, którzy zdecydują się spędzić weekend w jednym z największych, a zarazem najpiękniejszych miast Małopolski.