Nowy Sącz to doskonały kierunek na długi weekend. Na przyjezdnych czeka tutaj bowiem cały szereg atrakcji – od wyjątkowych zabytków historycznych, przez niezwykle ciekawe muzea, aż po zakątki, w których warto zagłębić się, by poczuć klimat miasta. Jesteście gotowi na fascynującą podróż na południe kraju? Ruszamy na majówkę do Nowego Sącza!

Jak znaleźć nocleg w Nowym Sączu?

Żaden wyjazd nie będzie udany bez odpowiedniej bazy noclegowej. To bowiem miejsce, w którym podróżni nabierają sił do nowych wyzwań i odpoczywają po długich spacerach. Na szczęście w Nowym Sączu nie brakuje obiektów, w których można spędzić kilka nocy.

Jednym z najczęściej wybieranych są pokoje gościnne Zygmuntowska w Nowym Sączu, wyróżniające się wyjątkową ofertą, z którą warto zapoznać się, przechodząc na stronę obiektu. Hostel zachwyca nie tylko wystrojem i komfortem, ale również dogodną lokalizacją, z której już tylko krok dzieli nas od największych atrakcji miasta. Pobyt w tym miejscu to również szansa na poznanie fragmentu jego przeszłości. Pokoje mieszczą się bowiem w zabytkowych kamienicach, które zapisały się na kartach historii Nowego Sącza.

Aktywnie w Nowym Sączu – gdzie wybrać się na rodzinny spacer?

Nowy Sącz otwiera przed turystami cały wachlarz różnorodnych możliwości. Wielu z nich decyduje się spędzić czas aktywnie, ruszając na pobliskie szlaki i zdobywając kolejne szczyty. Dodatkową atrakcją mogą być również wieże widokowe, umożliwiające oglądanie wyjątkowych krajobrazów, których z pewnością nie brakuje w tej części Polski. 

Cennym źródłem inspiracji do tego rodzaju wędrówek będzie z pewnością artykuł „TOP 10 – najlepsze wieże widokowe w okolicach Nowego Sącza„, którego autor opisał szczegółowo kilka ciekawych punktów w okolicach Nowego Sącza. To m.in. wieża widokowa na Radziejowej, najwyższym szczycie Beskidu Sądeckiego oraz wieża widokowa na Gorcu, skąd – przy dobrej pogodzie – można podziwiać majestatyczny krajobraz tatrzańskich szczytów. Ci, którzy wolą krótsze wędrówki, mogą z kolei wyruszyć tutejszym szlakiem Śladem Nowosądeckich Żydów.

Które zabytki Nowego Sącza warto odkryć?

Nowy Sącz obfituje również w zabytki, które warto odkryć, by przybliżyć sobie nieco niezwykle interesującą historię regionu. Wśród tych najczęściej odwiedzanych wymienia się przede wszystkim:

  • zamek królewski, wzniesiony za czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, ze zrekonstruowaną basztą i fragmentami murów,
  • Dom Gotycki, w którym mieszkał i tworzył Jan Długosz – jedne z najbardziej znanych polskich kronikarzy,
  • bazylika św. Małgorzaty z przełomu XIII i XIV stulecia, z gotycką polichromią i XV-wiecznym obrazem w głównym ołtarzu,
  • zabytkowy ratusz na nowosądeckim rynku.

Będąc w Nowym Sączu, warto również udać się na nieco dalszą wycieczkę. Celem podróży mogą być Ogrody Sensoryczne w Muszynie, oferujące możliwość relaksu i wyciszenia, również osobom niepełnosprawnym lub też jezioro Rożnowskie z rozwiniętą bazą turystyki wodnej.

Dlaczego trzeba zwiedzić skansen w Nowym Sączu?

Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny to punkty, których nie może zabraknąć na mapie majówkowej wycieczki do Nowego Sącza. Wizyta w tym miejscu to bowiem prawdziwa podróż w przeszłość, dzięki której odkryć można kulturę i codzienne życie osób, zamieszkujących przed laty tą część naszego kraju. 

Na miejscu zobaczyć można rekonstrukcje warsztatów i sklepów z epoki monarchii austro-węgierskiej, ale również przenieść się wiele lat wstecz, aż do czasów, gdy ziemie te zamieszkiwali Pogórzanie, Łemkowie czy Górale Sądeccy. Niezwykle interesującym sektorem jest również ten, przedstawiający barwną kulturę Cyganów Karpackich. I choć spacer po Sądeckim Muzeum Etnograficznym może być wyczerpujący, warto odbyć go, by na własne oczy zobaczyć, jak funkcjonowali nasi przodkowie w minionych stuleciach.

Spacer po Nowym Sączu – które miejsca warto odwiedzić?

Majówkowy wieczór to z kolei doskonały czas na spacer po klimatycznych uliczkach Nowego Sącza. Warto rozpocząć go od serca miasta, czyli jego rynku z zabytkowym ratuszem i kamieniczkami, pamiętającymi czasy renesansu i baroku. W tej części nie brakuje również nastrojowych zaułków, w które warto zajrzeć, by odkryć wyjątkowy charakter miasta. 

Na trasie spaceru nie może zabraknąć również jego dwóch najpiękniejszych ulic – Jagiellońskiej i Lwowskiej. Tutaj czas płynie jakby wolniej, co warto wykorzystać, zatrzymując się na chwilę w którejś z kawiarenek, by poobserwować Nowy Sącz znad kubka aromatycznego napoju.