Okapy kuchenne mają za zadanie odprowadzać opary, które powstają w wyniku gotowania czy też smażenia.

Często zawierają one tłuszcz, dlatego okap powinien zawierać odpowiednie filtry. Są to filtry z metalowej siatki, które skutecznie wyłapują tłuszcz, dodatkowo stosuje się także filtry węglowe. Nie zawsze okap wyposażony jest standardowo w filtr węglowy, możemy go zatem dokupić. Wszystkie popularne modele okapów umożliwiają montaż filtrów węglowych, dzięki nim możemy dodatkowo oczyszczać powietrze, przykładowo usuwać zapachy, które powstają podczas gotowania i smażenia.

Typu filtrów w okapach kuchennych

Jaką funkcję pełnią filtry węglowe?

Filtry węglowe mogą skutecznie oczyszczać powietrze, sprawić, że na szafkach oraz ścianach w kuchni nie będzie osądzał się tłuszcz, inne nieczystości powstające podczas przygotowywania posiłków. Należy oczywiście pamiętać o wymianie filtra, najczęściej robi się to co kilka miesięcy, jeżeli rzadko korzystamy z kuchenki możemy wymienić filtry raz na pół roku. Oczywiście dostępne są filtry do różnych marek okapów, warto zwrócić uwagę, aby był to filtr, którego średnica będzie odpowiadała danemu modelowi okapu. Najczęściej wykorzystuje się filtry kasetowe, możemy łatwo je wymienić, mogą być montowane na filtrach aluminiowych. Filtry tego typu posiadają zaczepy, dzięki czemu nie musimy wykorzystywać dodatkowych narzędzi czy też sposobów montowania. Filtry węglowe mogą być dodatkiem do innych systemów filtrujących jakie znajdują się w naszych okapach, pozwalając na usunięcie większej ilości zanieczyszczeń, cząsteczek które powstają w czasie parowania.

W przypadku okapu możemy wybrać dwa rodzaje, będzie to pochłaniacz lub też wyciąg, jeżeli nie możemy usuwać pary wodnej na zewnątrz, wówczas będzie to pochłaniacz, który powinien posiadać odpowiedni filtr. Każdy rodzaj filtrów należy wyczyścić lub też wymienić raz na pewien czas, najczęściej stosuje się wymienne filtry papierowe lub też węglowe, oraz stałe filtry metalowe. Producenci okapów często rekomendują model oraz wielkość filtra, który możemy zainstalować, w tym przypadku możemy zakupić filtry odpowiedniej wielkości w sklepach z wyposażeniem AGD. Dostępne są różne typy filtrów, które mogą oczyszczać powietrze zarówno z tłuszczu, jak i zapachów.

Dostępnych jest oczywiście wiele modeli, możemy zakupić przykładowo filtry do okapów Faber, są to filtry, które wielkością dopasowane są do urządzeń tego producenta. Należy pamiętać, aby dobrać odpowiednią wielkość filtra kasetowego do rodzaju okapu, montaż najczęściej jest bardzo łatwy, możemy szybko zamontować oraz zdemontować filtry w przypadku wymiany.