Istnieje wiele różnych dokumentów, które są związane z prowadzeniem działalności o charakterze transportowym, zarówno w przypadku transportu osób, jak również towarów, niezależnie od tego czy użytkowane są w tym celu busy, autobusy czy też pojazdy ciężarowe.

Jednym z najważniejszych dokumentów, bez którego prowadzenie takiej działalności byłoby niemożliwe, jest certyfikat kompetencji zawodowych CKZ. Jest to podstawowy dokument, z którym można starać się o uzyskanie licencji na transport. Warto więc zainteresować się sposobami jego zdobycia.

Podstawowe informacje na temat certyfikatu kompetencji zawodowych

Certyfikat CKZ i jego użyczenie

Certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika to niezbędny dokument dla każdego przedsiębiorcy, który stara się o możliwość wykonywania transportowej działalności zarobkowej na terenie Polski oraz za granicą. Jest to bowiem dokument, który potwierdza posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia działalności transportowej. Uzyskanie takiego dokumentu wymaga więc odpowiednich przygotowań i zaliczenia specjalnego egzaminu. Istnieje jednak opcja alternatywna.

Na terenie naszego kraju działają specjalne firmy, które oferują przygotowanie do egzaminów, ale ostatnimi czasy coraz większą popularność zyskują przedsiębiorstwa współpracujące ze sprawdzonymi osobami, które już posiadają takie certyfikaty. Osoby takie pełnią rolę ludzi zarządzających w przedsiębiorstwach prowadzonych przez klientów. W ten sposób możliwe jest załatwienie sprawy certyfikatu kompetencji zawodowych już w jeden dzień i to bez żadnego egzaminu. Nic więc dziwnego, że popularność takich firm stale rośnie.

Oczywiście użyczenie certyfikatu kompetencji zawodowych jest w pełni legalnym procesem i znacznie usprawnia starania się o uzyskanie licencji transportowej. Dodatkowo rozwiązanie to jest o wiele tańsze w porównaniu z wyrabianiem własnego certyfikatu w oparciu o egzamin. Warto więc zajrzeć do Internetu w poszukiwaniu firm zajmujących się fachowymi usługami z zakresu użyczenia CKZ.