Duża ilość chwastów, które występują w naszych uprawach może sprawić iż plony będą dużo niższe, niekiedy może być to nawet spadek planowo 30-40%, obecnie jednak możemy wykorzystać bardzo nowoczesne środki ochrony roślin.
Mogą być to przykładowo herbicydy selektywne, które działają wybiórczo, niszcząc określone rodzaje chwastów. W przypadku rzepaku mogą być to środki które usuwają rośliny dwuliścienne, chroniąc w ten sposób nasze plony. Naturalnie chwasty mogą towarzyszyć naszym uprawom od momentu wzrostu, poprzez wszystkie fazy rozwoju.
Kiedy możemy stosować opryski w uprawie rzepaku?
Dlatego opryski możemy stosować już wiosną, warto zwrócić uwagę, iż jeżeli wiosna jest ciepła i wilgotna, wówczas rośliny będą wschodziły szybciej, dlatego też powinniśmy wybrać odpowiedni moment na wykonanie oprysków. Z pewnością można wykonać oprysk który będzie upośledzał źdźbła, w ten sposób rośliny niepożądane będą wchodziły dużo później. Oczywiście tego rodzaju opryski wykonujemy prewencyjnie, nie znając występowania chwastów. Warto pamiętać iż wiele rodzajów chwastów jest bardzo żywotnych, zimują one w glebie, następnie kiedy zwiększa się wilgotność, temperatura wzrasta powyżej 3-5 stopni Celsjusza uaktywniają się i rozpoczynają swój wzrost.
Oczywiście pierwszy oprysk nie zawsze będzie przynosił dobre efekty, dlatego z czasem możemy sprawdzać jakie chwasty towarzyszą uprawom rzepaku, będziemy mogli wówczas stosować inne rodzaje herbicydów, które będą działały przykładowo na liście oraz łodygi. W ten sposób substancje zawarte w herbicydach będą rozchodziły się po całej roślinie, hamując jej wzrost, hamując fotosyntezę przez co roślina w końcu uschnie. Z pewnością warto zwrócić uwagę, iż niektóre rodzaje chwastów mogą wyrastać powyżej jednego metra, mogą być wyższe od rzepaku, dlatego odpowiednie zlokalizowanie problemu będzie w przypadku istotne.
Dodatkowym problemem będą insekty, może być to chrząszcz chowacz brukwiaczek, który jako osobnik dorosły nie wyrządza zbyt dużych szkód, jednak larwy są bardzo żarłoczne, mogą uszkadzać całą łodygę rośliny. Innym problemem może być także występowanie takich insektów jak słodyszek rzepakowy, który często spotykany jest na polskich plantacjach. Jeżeli chcemy pozbyć się tego rodzaju problemów warto zajrzeć na stronę https://miedzymiedzami.com/uprawy/rzepak, znajdziemy tam wiele cennych porad dotyczących uprawy roślin.