Problemy ze wzrokiem występujące podczas czytania pojawiają się najczęściej wraz z wiekiem.

U większości osób zauważa się je około czterdziestego roku życia, chociaż nie jest to regułą. Pierwszym objawem mogą być trudności w czytaniu, znikające literki oraz zlewające się linijki czytanego tekstu. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, to sygnał, że w najbliższym czasie powinniśmy odwiedzić okulistę.

Wizyta u okulisty

Regularne badania wzroku pozwolą nam uniknąć problemów ze wzrokiem oraz zdiagnozować wady wzroku nawet we wczesnej fazie ich występowania. Badanie przebiega bezboleśnie i w komfortowej dla pacjenta atmosferze. Dzięki określeniu wady wzroku możliwe będzie dobranie odpowiedniej mocy soczewek i zniwelowanie problemów ze wzrokiem. W efekcie odzyskujemy dawną jakość życia i możemy bez obaw czytać książki, gazety czy artykuły na swoim smartfonie.

Z wizytą u specjalisty nie powinniśmy zwlekać, gdyż bagatelizowanie problemów występujących podczas czytania może spowodować pogorszenie wady, rozwijanie się poważniejszych wad takich jak zaćma czy jaskra, a także bóle głowy. Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje okularów do czytania. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto przyjrzeć się bliżej temu, jakie okulary możemy kupić.

Jakie mamy rodzaje okularów do czytania?

Okulary jedno- i dwuogniskowe

Na recepcie od lekarza okulisty możemy spotkać się z określeniem „okulary jednoogniskowe” lub „okulary dwuogniskowe”. Co one dokładnie oznaczają? Okulary jednoogniskowe to zdecydowanie najpopularniejszy model okularów do czytania. Są używane przez miliony osób i są jednocześnie najtańsze. Polecane są osobom z niewielką wadą wzroku, która utrudnia bądź uniemożliwia widzenie z bliska. Takie okulary możemy znaleźć również w supermarketach, drogeriach czy nawet na stacjach benzynowych. Warto jednak kupować je wyłącznie po wizycie u lekarza.

Okulary dwuogniskowe to dobry wybór dla osób, u których występuje wada wzroku zarówno przy widzeniu z bliska, jak i z daleka. Nie musimy zatem wykorzystywać dwóch par okularów, a tylko jedną, dostosowaną zarówno do bliży, jak i dali. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy wymieniać okularów. Jest to także bardzo ekonomiczne. Coraz popularniejsze okulary progresywne charakteryzują się płynną ogniskową, co oznacza, że są jeszcze wygodniejsze i korzystanie z nich jest zdecydowanie przyjemniejsze. Ponadto cechuje je atrakcyjny i modny wygląd, warto jednak pamiętać, że ten rodzaj okularów będzie dużo droższy od modeli dwuogniskowych.

Okulary z filtrem – czy to dobry wybór?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów okularów – te z filtrem UV (polaryzacyjne) skutecznie ułatwiają czytanie latem, gdy słońce świeci intensywnie. Są polecane również kierowcom i osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Dzięki filtrom UV nasze oczy będą chronione przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Z kolei okulary z filtrem światła niebieskiego (z antyrefleksem) odbijają szkodliwe dla oczu niebieskie światło emitowane przez komputery i smartfony oraz redukują zmęczenie oczu. Warto je kupić, jeśli wiele godzin spędzamy przed komputerem. Okulary z powłoką antyelektrostatyczną ułatwią życie alergikom, gdyż zapobiegają gromadzeniu się kurzu wokół oczu. Korzystanie z nich zapobiega wysychaniu oczu i występowaniu zapalenia spojówek.

Ogromny wybór okularów do czytania sprawia, że każdy z nas wybierze model okularów odpowiedni dla siebie i indywidualnie dopasowany. To nie tylko ułatwi nam czytanie, ale również poprawi komfort naszego codziennego życia.