Druk 3D daje obecnie wiele możliwości, możemy produkować pojedyncze sztuki różnych podzespołów, części zamiennych, które mogą być obecnie niedostępne.

Dzięki temu możemy przedłużyć życie maszyn, dopasować nowe części do starszych pojazdów. Z pewnością drukarka 3D może przydać się w firmie zajmującej się serwisem maszyn budowlanych, samochodów osobowych, czy też różnego rodzaju urządzeń. Obecnie druk 3D wykorzystuje różne bardzo wytrzymałe materiały, które przystosowane są do pracy w trudnych warunkach.

Kiedy warto wykorzystać drukarki 3D?

Jakie techniki drukowania 3D są obecnie najpopularniejsze?

Drukarka 3D działa na podobnej zasadzie do drukarek atramentowych, jednak w tym przypadku dochodzi dodatkowa płaszczyzna. Druk odbywa się poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału na produkt, może być on topiony, następnie będzie zastygał na produkcie. Dodatkowo można wykorzystać laser czy też w promienie UV jako sposób na utwardzenie niektórych rodzajów materiałów używanych przez drukarkę. Modele 3D projektowane są w oprogramowaniu typu CAD, obiekty można drukować za pomocą technologii wykorzystując drut z tworzywa sztucznego. Drut jest pobierany przez drukarkę, następnie jest topiony, przechodzi poprzez wytłaczarkę, gdzie jest podgrzewany, a następnie trafia przez cienką dyszę na platformę do drukowania.

Wykorzystywana jest także stereolitografia, jest to proces, w którym laser lub też źródło światła służy nam do zespalania żywicy światłoczułej, są to tak zwane fotopolimery, które reagują na światło laserowe. Laser utwierdza żywicę działając na nią za pomocą wózka podobnego do tych wykorzystywanych w ploterach. Stosowane są systemy luster, które kierują światło precyzyjnie na żywicę, drukarki tego typu mogą drukować cieńsze warstwy, będziemy uzyskiwali dużą rozdzielczość wydruku, możemy zastosować je zatem w stomatologii, obecnie drukarki 3D chętnie wykorzystywane są także przez jubilerów.

Jeżeli poszukujemy firmy, która prowadzi usługi wydruku 3D, warto wejść na stronę https://www.p3drc.pl/technologie-druku-3d/, znajdziemy tam opis różnych technik drukarskich stosowanych przez firmy doświadczone w tworzeniu wydruków 3D. Dzięki temu dobrane zostaną odpowiednie drukarki oraz materiały do produktu, uzyskamy wówczas wysoką jakość oraz trwałość.